Hakikatin İzinde Öncesi ve Sonrası 2

Bülent Halil İbrahim GENÇ’in Eylül 2019 tarihli Hakikatin izinde Öncesi ve Sonrası 2 serinin 2. kitabı olarak Ahlak konusunu derinlemesine ele almıştır.

Kendini, ötekini ve varoluş nesnelerini hak etmek, yersiz yurtsuz kalmamak ve yaratılmış gerçeklik (anlam, değer dünyası, miras) içinde hakiki olmak için güzel ahlak, varoluşsal bir gerekliliktir. İkinci yaratımını insanın insan ile ilişkilerinde, gerçekleştirdiklerinde bulması ve değer yargısal olarak nitelendikleri/ niteledikleri ile varoluşunu anlamlı kılmasından bahsetmekte isek ahlak biçimsel olarak yaşamak kaçınılmazdır. Ahlak biçimsel oluş içinde hak etmek, aidiyet bulmak, hakiki insan olmak ise ilkeleri duygusunda yaşamak/ gerçekleştirmek, tesis etmek ile güzel ahlak sahibi olmakta aranmalıdır.
Hak etmediğin, zapt etmiş olsan da yalanındır. Hak ettiğin ise hakiki olarak yaşadığın, kendilik dünyanda yalnız kalmadan yaşamanı olanaklı kılandır. Aidiyetleri olmayan, anlam ve değerden yoksun yersiz ve yurtsuz olmaktan korkmakta isen güzel ahlak sahibi olman hayrınadır. Kullar unutsa da kadri kıymetini bilmese de bil ki Allah unutmaz, kadri kıymetini kendi ile takdir etmeye de kadirdir.

Hakikatin İzinde Öncesi ve Sonrası 2 kitabını buraya tıklayarak PDF formatında edinebilirsiniz.

Ayrıca kitaba paralel olan sohbetlerimizi de buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Kitabı okuyabileceğiniz diğer dosya formatları:

EPUB ( E-Kitap okuyucu cihazlar için )

MOBI ( Kindle cihazlar için )

Play Store ( Android cihazlar için )

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir