Rüyalar

RÜYALAR KİTAPÇIĞI-RÜYALARIN DİLİ

Rüyalar, bazı bilim adamlarına göre etkilendiğimiz olayların bilinçaltı dışlaşması olarak görülse de tecrübesini edinmiş kimseler için gelecekten haber veren gerçeklerdir. Hz. Muhammed efendimize inananlar içinse vahyin 40/1 cüzüne denk gelen ve insanlara halen açık kaldığı müjdelenen haber kapısıdır.

Meraklı olunsa da olunmasa da rüyalar ilgi uyandıran  bir cazibeye sahip. Bazen de öyle bir rüya görürüz ki etkisi veya cazibesi anlamlandırılmak için zorlar. Fakat rüyaların dili, aslında bildiğimiz ama beklentilerimiz, kelimelerin anlamlarından, canlılığından yoksun oluşumuz sebebi ile anlayamadığımız bir dildir.

Rüya tabirleri, rüya yorumları ile ilgili bir çok yazı  var, kaynağı ve referansı bilinmeyen.  İslami rüya yorumları adı altında yüzlerce yıl önce yazıların çevirileri olduğu halde henüz icat olmayan uçak yorumları dahi var! Ayrıca Freud ve Lacan’ın genel rüya anlamlandırmaları da var ki özellikle dikkat çekilen olgu rüyaların yaşadığımız kültür ile olan ilgisi. Çünkü öğrendiğimiz dili kültürdeki kodlamaları ve değer yüklemleriyle birlikte öğreniyoruz. Ve ne yazık ki bulabileceğimiz kaynaklar bu şu demektir şeklindeki kelime ezberinden öteye gitmiyor.

2007 yılında  Bülent Halil Genç’in Rüyalar üzerine yazdığı kitapçık rüyaların dilini anlamaya yönelik olarak Sonsuzdan Uzanan El serisi içinde yer almış. Bu gün bizler için dili tazelenip ihtiyaca göre bazı eklemeler yapıldı ve yepyeni oldu.

Bu kitapta Hakk’ın hangi esmalarının rüyalarla ilişkili olduğunu, ne çeşit rüyalar olduğunu, görülen bir çok sembolün manalarını, ne için rüya gördüğümüzü bulacaksınız. Temenni ederiz ki verilen bilgiler neticesinde rüyaların dilini öğrenerek kendi rüyalarınızı tabir edebileceksiniz.

Umud ederiz ki sözün yani dilin evrenselliğini görüp idrak etmekle farklı bir perspektiften yeni bir dünya bakışı kazandırabilir. Söz’e ve Söz’ü halk edene, öğretene hayran olmamak elde değil!

Gizil duran her olay ve olgu anlamlandırılmayı bekler.

Rüyalar Kitapçığı – Bülent Halil İbrahim Genç

PDF dosya olarak istifadenize sunulmuştur.

 

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir